למעבר בין השיעורים:


 
 שיעורי מפוחית למתחילים - חינם להתנסות


הצעדים הראשונים בלימוד כלי נגינה הם החשובים ביותר!
  • - כל שיעור מותאם לאמון ונגינה של כשבוע ימים.
  • - מומלץ להתאמן ולנגן כל יום כ - 20 דקות.
  • - יש לחזור ולנגן כל תרגיל מספר פעמים, לשמור קצב קבוע, נגן לאט בתחילה ובחון את השינוי והדיוק בכל נגינה כך שתוכל להשתפר בהדרגה.
  • - אל תצפה להצלחה מיידית זה לא יקרה! עליך להתמיד ולהתאמן כי ההתקדמות היא איטית ודורשת סבלנות ועקשנות!
  • - אני מבטיח שתרגיש שיפור מיום ליום וגם הקושי ילך וירד ואיתו תעלה ההנאה והכיף! 
כל ההתחלות קשות! במפוחית - כמו בכל כלי נשיפה - תרגיש בתחילה קושי של נשימה כך שבתרגילים הראשונים תרגיש עיפות כאילו חצית בריכת שחיה בקצב רצחני, אל תתיאש! אל תרים ידיים!  עצור למנוחה ולהחזרת הנשימה בכל פעם שתתעיף, זה תהליך טבעי לגמרא וקורה לכל נגן כלי נשיפה באשר הוא. סוד ההצלחה – להתאמן כמה שיותר!!! ב ה צ ל ח ה ! 

שיעור 3

נלמד החזקת המפוחית וכיצד נושפים ומוציאים צליל בשתי אפשרויות בסיסיות. החזקת המפוחית, והפקת הצליל.
הוראות לתלמיד

- קרא את ההוראות כולן לאט ובבהירות, אם לא הבנת קרא שנית. - אל תדלג על שום שלב, לימוד דורש ריכוז וסבלנות ובעיקר עם הדבר נעשה ללא מורה צמוד.

שלב א

- אחיזת המפוחית - אחוז את המפוחית ביד שמאל בין האגודל לאצבע כאשר המספרים מעל נקביה (כלומר גובה הצלילים) הולכים ועולים משורש כף היד ימינה - ראה איור 1 - מעל לנקבים מופיעים מספרי הנקבים.

שלב ב

- תיבת תהודה - סגור עם אצבעות יד ימין את החלל מאחורי המפוחית כאשר בסיסי האגודלים מתחברים וצור מעין תיבת תהודה בגב המפוחית.

שלב ג

- הרעדת הצליל - ויבראטו פתח וסגור לסרוגין את אצבעות יד ימין תוך כדי השארת האגודלים מחוברים. קרב את שפתיך לנקבי המפוחית, הצמד המפוחית לפה ונשוף לתוכם וכעת הפעל הויברטו - פתיחה וסגירת האצבעות - תוכל לשמוע שינוי בגוון ועוצמת הצליל. הרעדה זו של הצליל אנו מבצעים בנגינת צלילים ארוכים להוספת רגש ועניין - ראה תמונה - 3

הפקת הצליל

הפקת הצליל במפוחית נראת קלה ופשוטה אך אינה כזו כלל וכלל. נגינת כמה צלילים יחד היא משימה קלה אך צליל בודד אחד קשה לנגן בתחילה ולכן היה סבלני והתאמן רבות עד שזה יקרה. ישנן שתי גישות עיקרייות להפקת צליל במפוחית: הפקת שפתיים - בעזרת השפתיים בלבד, והפקת לשון - הלשון מכוונת את האוויר לנקב מולו. דרך זו עוזרת גם לנגינת אקורדים וליווי קצבי תוך נגינת המנגינה.

נגינת שפתיים

רוב הנגנים הלוקחים מפוחית בפעם הראשונה מנגנים בדרך זו. הרפה את שפתיך לא לקווץ כלל, כעת השפה התחתונה קצת קדימה וסגור את העליונה בקלות אך השאר חריר קטן במרכז החיבור בין השפתיים, הצמד המפוחית לשפתיים כל שיסגרו על המפוחית בצדדים שלא יברח אוויר, כוון את הנקב הקטן לאחד מנקבי המפוחית ונשוף (נשוף לנקב 4 (צליל דו) - ראה איור אם תשמע יותר מצליל אחד בו זמנית אל תקווץ את השפתיים פשוט כוון יותר טוב את השפתיים לנקב אחד והתאמן על מצב זה. ראה סרט.

נגינת לשון

הרפה את הלשון כך שתנוח בקידמת הפה, הנח את המפוחית על קצה הלשון או במילים אחרות הלשון מתחת לנקבי המפוחית, כעת הכנס את המפוחית די עמוק לפה - כמעט חצי מפוחית בפה, ותן ללשון להוביל את האוויר במרכזה ישר לנקב הרצוי. צדדי הלשון אוטמים את הנקבים הסמוכים בצדדים. שפתי הפה אוטמים את האוויר מכל הכוונים שלא יברח אויר. הבא את קצה הלשון אל מתחת לנקב מספר 4 כאשר שני צידי הלשון חוסמים את הנקבים ונשוף. הלשון חייבת להיות רפויה וללא מתח כלל - ראה איור

הערה

הערה: רוב הסיכויים שבמהלך הימים הראשונים של הנגינה לא תצליח לנגן צליל בודד ומדוייק ויצאו לך כמה צלילים יחד, אך אל תתיאש! המשך לנגן! ולאט לאט תמצא את צורת הפה הנכונה והבעיה תיפתר. הזז את המפוחית שמאלה וימינה כדי להשיג מיקום מדוייק יותר של השפתיים על הנקב. בנגינת לשון השתדל לא לחסום את הנקב הראשי בלשון אלה רק לכוון אליו את האויר ע"י נגיעה קלה של קצה הלשון מתחת לנקב הרצוי.

כעת לנגינת צלילים ראשונים:

החזק את המפוחית כפי שלמדת, קרב לשפתיים, וכעת נגן את התרגילים הבאים לפי מספרי הנקבים המופיעים, כאשר אתה נושף לנקבים הרשומים מטה לפי מספריהם. שמור קצב קבוע לאורך התרגיל. (חץ כלפי מעלה - נשיפה לתוך הנקבים, חץ כלפי מטה - שאיפה מתוך הנקבים) בתרגיל זה כל הצלילים הם בנשיפה. זכור! את המוזיקה כמו בתרגיל הבא נקרא משמאל לימין.

שיעור 3
 

סיימת את השיעור - כל הכבוד!!

חשוב לנו לדעת איפה אתה נמצא בלימוד ואיך סיימת את השעור ולכן

אנא מלא ושלח משוב קצר על נגינת שעור זה
שם
טלפון
דואר אלקטרוני
האם ניגנת את כל הקטעים?

הקטעים שלא ניגנתי:
אהבתי במיוחד את הקטע:
הערות ושאלות

קצת מהחוויות של משתמשים שהיו פה לפניך...

כל הזכויות שמורות ‎© לעמי לוז
Powered by Artvision | Truppo Websites
Tivonet