למעבר בין השיעורים:


 
 שיעורי מפוחית למתחילים - חינם להתנסות


הצעדים הראשונים בלימוד כלי נגינה הם החשובים ביותר!
  • - כל שיעור מותאם לאמון ונגינה של כשבוע ימים.
  • - מומלץ להתאמן ולנגן כל יום כ - 20 דקות.
  • - יש לחזור ולנגן כל תרגיל מספר פעמים, לשמור קצב קבוע, נגן לאט בתחילה ובחון את השינוי והדיוק בכל נגינה כך שתוכל להשתפר בהדרגה.
  • - אל תצפה להצלחה מיידית זה לא יקרה! עליך להתמיד ולהתאמן כי ההתקדמות היא איטית ודורשת סבלנות ועקשנות!
  • - אני מבטיח שתרגיש שיפור מיום ליום וגם הקושי ילך וירד ואיתו תעלה ההנאה והכיף! 
כל ההתחלות קשות! במפוחית - כמו בכל כלי נשיפה - תרגיש בתחילה קושי של נשימה כך שבתרגילים הראשונים תרגיש עיפות כאילו חצית בריכת שחיה בקצב רצחני, אל תתיאש! אל תרים ידיים!  עצור למנוחה ולהחזרת הנשימה בכל פעם שתתעיף, זה תהליך טבעי לגמרא וקורה לכל נגן כלי נשיפה באשר הוא. סוד ההצלחה – להתאמן כמה שיותר!!! ב ה צ ל ח ה ! 

שיעור 4

לימוד תווים וקצב
הערה מבוא חשובה!

הרבה אנשים חוששים מלימוד תווים ובכך מונעים מעצמם עולם שלם של מוסיקה. נכון! אפשר לנגן, ללמוד וליצור ללא ידיעת התווים, אך תווים הם שפה! שפת המוסיקה שכל העולם משתמש (לפחות חלק גדול ממנו), לימוד התווים כמהו ככל לימוד שפה ונעשה באופן הדרגתי ושיטתי, ככל שתנגן ותקרא יותר ... תשתפר ותהנה משפע האפשרויות לקרא חומר רב ומגוון הנמצא בכל חנויות המוסיקה. זכור! עולם מוסיקה ענק יפתח לך עם לימוד שפת המוסיקה - קריאת התווים. וכעת ללימוד שפת המוסיקה!

לימוד התווים

לצליל שני מרכיבים עקריים: גובה הצליל, ומשך הצליל: רישום גובה הצליל: - רישום גובה הצליל נעשה באמצעות תווים הנרשמים כעיגולים על גבי החמשה. - חַ מְ שָ ה - חמישה קווים מקבילים שעליהם נרשמים התווים. - התווים נרשמים כעיגולים על קווי החמשה או בין הקווים ב בִ י נ וֹ ת. מיקום התו בחמשה יהיה בהתאם לגובה הצליל. - ככל שהצליל גבוה יותר הוא ירשם בנקודה גבוהה יותר בחמשה - ככל שצליל נמוך יותר הוא ירשם בנקודה נמוכה יותר בחמשה - ניתן לעלות יותר גבוה מתחום קווי החמשה או לרדת נמוך וזאת ע"י הוספת קווי עזר

מפתח סול

מתעגל סביב הקו השני של החמשה ומגדיר את מיקומו של צליל סול. מפתח זה משמש כלי נגינה רבים כמו גיטרה, חליל, חצוצרה וגם את רוב המפוחיות

מפתח פָה (או בס)

מתעגל סביב הקו הרביעי של החמשה ומגדיר את מיקומו של הצליל פה נמוך, מפתח זה משמש כלי נגינה בעלי צליל נמוך במיוחד כמו גיטרה בס, טובה, וגם מפוחית בס.

משך הצליל:

למדנו את רישום גובה הצליל בחמשה וכעת נלמד כיצד רושמים את משך הצליל. צליל יכול להיות קצר במישכו או להפך ארוך במישכו והדרך לציין זאת בתווים היא ע"י הכנסת שינויים קלים בצורת התו. נלמד את שמות משכי התווים:

טבלת הקצב לפי 4 פעמות

שיעור 4


 

סיימת את השיעור - כל הכבוד!!

חשוב לנו לדעת איפה אתה נמצא בלימוד ואיך סיימת את השעור ולכן

אנא מלא ושלח משוב קצר על נגינת שעור זה
שם
טלפון
דואר אלקטרוני
האם ניגנת את כל הקטעים?

הקטעים שלא ניגנתי:
אהבתי במיוחד את הקטע:
הערות ושאלות

קצת מהחוויות של משתמשים שהיו פה לפניך...

כל הזכויות שמורות ‎© לעמי לוז
Powered by Artvision | Truppo Websites
Tivonet