נגני מפוחית בישראל

נגני מפוחית בישראל - מדגם מייצג קטן

נגני מפוחית בישראל - מדגם מייצג קטן

הנגנים המופיעים במדור זה הם מדגם קטן של אמנים, מורים המובילים בתחום המפוחית בארץ.

‏‏‏‏עוד לפני הקמת המדינה נהגו החלוצים בארץ להתכנס כדי לרקוד ולשיר אחרי יום עמל מפרך ומי ניגן ונתן את הקצב והקפיץ את כל החבורה במנגינות עליזות? הייתה זאת המפוחית הקטנה - המפוחית הדיאטנית
לחלוצים של תרום המדינה לא היה כסף וגם לא רכוש רב אך חלק מהם הביאו עמם מאירופה ורוסיה את המפוחית. 
נגן המפוחית של אז לא ממש למד נגינה ותווים אך החזיק בכיס מפוחית אחת מינורית ואחת מז'ורית, למינורית הוא קרא עצובה ולמז'ורית שמחה וכך הצליח לנגן את השירים תוך תמרון והחלפת המפוחית בנגינה ובתוספת ליווי הרמוני של אקורדים המוגבל אך החשוב גם במינורית וגם במז'ורית. 
הנגנים החלוצים היו ה DJ של ראשית הקמת המדינה, בלי חשמל ובלי הגברה ואורות נוצצים הם ידעו לעשות שמח. בכל חג והזדמנות והיו הלב הפועם של הנשמה החלוצית.

עם קום המדינה והתעצבות התרבות והממסד קמו גם בתי ספר למוזיקה והתפתחו נגני המפוחית.
אומני מפוחית כבשו את הבמות בהרכבים שונים ובסגנונות נגינה שונים ביניהם יש לציין את שלושת הנגנים מטבריה - שלישיית אדלר שהתפרסמו בעולם כולו וליוו את ארצנו לאורך כל התקופות עד ימינו אלה.

נגני המפוחית הופיעו בהרכבים שונים, מסולנים עם גיטרה כגון דני ליטני, אהוד בנאי, דב המר, דרך צמדים כגון צמד הרמוניקס , ועד שלישיות למיניהם כמו האדלרים ושלישיית הרמוניקה

כיום ניתן לרכוש מפוחיות שונות ומשונות ברחבי הארץ, ניתן ללמוד נגינה אצל מורים בעיקר במרכז הארץ, ניתן לרכוש חוברות נגינה ולימוד למפוחית (גם באתר זה)  ואפילו ללמוד נגינה מהבית באמצעות אתר זה - ברוח המפוחית אשר מהווה בית חם לכל אוהב ומתעניין בכלי מיוחד זה.


שמואל גוגול

שמואל גוגול

שמואל גוגול  (1924 - 13 במאי 1993) נולד בפולין ונמסר כילד יתום לבית המחסה של יאנוש קורצ'ק., במהלך מלחמת העולם  נשלח ע"י הנאצים יחד עם הילדים היתומים היהודיים למחנה ריכוז שם ניגן במפוחית בתזמורת המוות במחנה  אשוויץ ביקנאו ובכך ניצלו את חייו.

עם תום המלחמה עלה שמואל ארצה, הקים את שלישיית גוגול איתה הופיע ברחבי הארץ. ייסד את תזמורת מפוחיות הפה של רמת גן ובכך הגשים את חלומו. במאי 1993נדם ליבו זמן קצב לאחר שביקר במחנה הריכוז אושוויץ עם משלחת מישראל ברשותו של ראש הממשלה יצחק רבין. 

דף מיוחד באתר זה מוקדש לאישיותו להנצחתו ופועלו.

- יהי זכרו של איש יקר זה נצור ושמור לדורות רבים.

שלישיית גוגול

שלישיית גוגול

1955 הקים שמואל גוגול את שלישיית המפוחיות הראשונה בארץ - שלישיית גוגול אשר כללה את גוגול במפוחית סולו, ראובן מרקס במפוחית אקורדים ואת דני בן דוד במפוחית בס.

אמרגן השלישייה היה גיורא גודיק והיא ניגנה מספר שנים ברחבי הארץ, באולמות, מחנות צבא במושבים ובקיבוצים.

עם פטירתו של מרקס בפסח 1971, הפסיקה השלישייה את פעילותה.

שלישיית אדלר 1

שלישיית אדלר 1

עם התפתחות המדינה ב 1962 – ארע מאורע היסטורי שהשפיע על תדמית המפוחית בארץ ובעולם:
שני אחים מטבריה בשם דרור ודני אדלר  הקימו הרכב מפוחיות ועם צרופו של הנגן פרץ נדל הפך לאחד מהרכבי המפוחיות הטובים המפורסמים בארץ ועולם בשם שלישיית אדלר

שלישיית אדלר 2

שלישיית אדלר 2

1963השתנה ההרכב השלישייה - הסולן דני אדלר הוחלף  בנגן דני רונן. הנגן יעקוב קול תפס את מקום נגן הבס, הנגן המתמיד דרור אדלר המשיך וניגן במפוחית הליווי (מפוחית אקורדים) כנוגס בתירס חם ושמר על הגחלת לאורך כל תקופת האדלרים. ההרכב פעל עד 2000 ושוב שינה את הרכב נגניו.

שלישיית אדלר 3

שלישיית אדלר 3

בתחילת המאה העשרים ואחת שוב השתנה הרכב השלישייה נגן הסולו מפוחית הסולו דני אדלר שהוחלף מאוחר יותר בהרכב השני בנגן דני רונן הוחלף גם הוא אחרי שהתעייף בסולנית הבלונדה היפה והמוכשרת מיכל אדלר הנגנית הסקסית של עולם המפוחיות, דרור אדלר המשיך לנגן בתנועות ריקוד עם מפוחית הליווי כבתירס חם ו - יקי קול המשיך לנשוף במפוחית הבס. ההרכב המשיך להדהים את עולם המפוחית, עד להתפרקות השלישייה 2017. 
ממועד ההתפרקות המשיכו להופיע האומנים מיכל אדלר ו-דרור אדלר בקרירת סולו כל אחד במקומות שונים ובהרכבים שונים עד לכתיבת שורות אלה 2019.
שלישיית הרמוניקה 1

שלישיית הרמוניקה 1

שלישייה נוספת שצמחה לאחר פרישתו של דני אדלר ו-פרץ נדל מהאדלרים היא שלישיית הרמוניקה ובה נגן מפוחית הליווי אורי פילר. הנגנים:
מפוחית סולו: דני אדלר; מפוחית בס: פרץ נאדל; מפוחית אקורדית ומפוחית בלוז: אורי פילר.
בתוכניתם ניגנו: נעימות מתוך סרטים ומחזות מוזיקליים, נעימות עבריות וחסידיות, מוזיקת קאנטרי ובלוז. 
 

 
שלישיית הרמוניקה 2

שלישיית הרמוניקה 2

הרכב השלישיית הרמוניקה החליף נגנים ובהרכב הסופי משתתפים כעת: אורי פילר - מפוחית סולו - דיאטונית לשירי קאנטרי וכרומטית לנגינת יצירות קלאסיות,  איציק בלס - במפוחית בס,  ערן ארד  - מפוחית הליווי (אקורדים)
השלישייה מנגנת חומר מגוון מקאנטרי ופולק אמריקאי דרך קלאסיקה ישראלית
 ועד ליצירות קלאסיות והכל עם שפע ההומור של אורי פילר הסולן.

צמד הרמוניקס

צמד הרמוניקס

צמד הרמוניקס  - מנשה רמות - איש שב"כ לשעבר, עומרי מורג - מנהל בחברת תקשורת ומרצה לאסטרטגיה עיסקית יצאו לגמלאות והקימו את צמד הרמוניקס כאשר במופע הם מנגנים במפוחיות כרומטיות ומלווים בפליבק מתאים.

האלבום הרביעי "טעם ישראלי" שהוציאו הינו אינסטרומנטאלי  מוקדש לזמר העברי וכולל מבחר של 20 שירים ישראלים שיצאו ממטבחם של מיטב המלחינים.
שי טוחנר

שי טוחנר

שי טוחנר כמו בוב דילן, אהוד בנאי, דני ליטאני משלב שי טוחנר את המפוחית עם נגינת גיטרה אקוסטית ושירה בעיקר בסגנונות קאנטרי, ופולק אמריקאי ושירים אירים.
שי יודע לבנות הרכבי נגנים וליצור צמדים משלו עם זמרות צעירות ומוכשרות ובכך מתחדש ללא הרך גם בחומר המוסיקלי וגם במראה וקולות השירה.
שי גם השתתף בהרכב המיתולוגי The taveners - הפונדקאים. הרכב שלו בשם קנקן תירוש, ומופעים רבים עם זמרות צעירות שגילה ואחרות שצימד אליו וביניהן: גבריאלה לואיס, יעל דקלבאום, שולי נתן, מיה יוהנה, נועם צור, מירי אומידי פולני, עדי ארד, לילך שיר, מורן מגל,, שירי גולן. מנגן הכינור והזמר המוכשר יונתן מילר אשר מופיע איתו עוד מימי הרכב הפונדקאים.
איציק בלס

איציק בלס

איציק בלס מורה ונגן מפוחית כרומטית, מפוחית דיאטונית ובהרכבים גם מפוחית בס, כמו כן מנגן בלס וגם מלמד כלים רבים נוספים: גיטרה קלאסית, גיטרה חשמלית, גיטרה בס,  ויוקללי ומנהל מרכז להוראת כלי אלה. בלס הוא תלמידו של אמן המפוחית משה בראונר (ז"ל). 
בלס העמיד דורות רבים של נגנים ותלמידים שעברו בהצלחה בחינות רסיטל של משרד החינוך בנגינת מפוחית הישג שראוי לציון כמו כן הוא נגן מפוחית בס בשלישיית הרמוניקה עם אורי פילר וערן ערד המופיעה כבר שנים רבות ברחבי הארץ. 
דב המר

דב המר

גם לנו בארץ הקודש יש זמר ונגן מפוחית בלוז עם הרבה נשמה הלא הוא דב המר.
דב מופיע בשירי הבלוז הידועים ועם שיריו שלו בשירה ונגינת מפוחית דיאטונית מלא אנרגיה ועוצמה. דב מלווה בהרכב  נגני בלוז רוק משתנה, הוא מביא את שירי הנשמה בעזרת המפוחית הבלוז (באנגלית) יודע להלהיב ולהרקיד המונים בפסטיבלים שונים. 
גיא דגן

גיא דגן

גיא דגן - נגן מפוחית בלוז ופסנתר. בנה של הזמרת צילה דגן והאב השחקן עזרא דגן - סולן ונגן מפוחית ‏ ב-‏‎THE HEEBY GEE BEES‎‏‏,
‏‏‎סוליסט‎‏  ב-‏‎Route 66 Blues Band TEL AVIV‎‏‏‏ ו‏זמר ‎‏ ‏‎Rooster Pops‎‏

למד ב-‏תלמה ילין‏ מחזור ‏1991‏, מורה למפוחית בלוז ונגן הליווי של אפרים שמיר.
מיכל אדלר

מיכל אדלר

מיכל אדלר - וירטואוזית מפוחית הפה, ממשיכת דרכו של אביה- דני אדלר, מייסד "שלישיית אדלר" האגדית, שהפכה לשם דבר בארץ ובעולם כולו. היא זכתה במפוחית כרומטית על שמה שהוציאה חברת סוזוקי היפנית כמחווה והערכה לכשרונה הרב.

מיכל מרבה להופיע כסולנית בהרכבים שונים ומגוונים בארץ ובעולם. מופיעה בפסטיבלים חובקי עולם, החל מהמזרח הרחוק, אירופה, ארה"ב ועוד...

מיכל מוזמנת להקלטות של אומנים שונים, מקליטה מוזיקה לפסקולים קולנועיים, תאטרון ומופעי מחול. מוזמנת להתארח כסולנית תזמורות, ואף זכתה בפרס" נוצת הזהב" של אקו'ם בביצוע היצירה "מיכל" קונצרטו למפוחית ותזמורת, שהקדיש לה המלחין והיוצר שלמה גרוניך

מיכל מופיעה בדיסקים של "שלישיית אדלראלבום הסולו שלה "קלאסיקה ישראלית ברוח עכשווית" זכה לאהדה רבה.

למיכל מגוון מופעים בעלי אופי שונה- החל ממוזיקה ישראלית, חסידית, קאנטרי, קלאסית,  צוענית ועוד.... עם הרכבים שונים .

"מפוחית היא כלי נשימה, אני נושמת דרכה"
יעל פלדהיים

יעל פלדהיים

יעל פלדהיים - תלמידתו של איציק בלס. מורה למפוחית ונגנית ג'אז וירטואוזית. יעל מנגנת במפוחית כרומטית ומופיעה בהרכבים שונים. יעל נגנית המפוחית הראשונה בארץ אשר סיימה בהצלחה מרובה את האקדמיה למוסיקה ירושלים במגמת גאז. 
רכשה תואר שני במוזיקה מאוניברסיטת ניו יורק NYU.
כיום מנגנת ג'אז ומופיעה בהרכבים שונים בארץ ומלמדת מפוחית.
יורם כהן

יורם כהן

יורם כהן תלמידו של המורה המיתולוגי שמואל גוגול סיים אקדמיה למוסיקה בירושליים בנגינת סקסופון  וממשיך דרכו של גוגול בהוראת המפוחית בבתי ספר שונים,
מופיע בנגינת מפוחית וסקסופון בהרכבים שונים ברחבי הארץ כגון שלישיית בייליס,  רביעיית קוורטו.

עמי לוז

עמי לוז

עמי לוז - רכש השכלה בהוראת מוסיקה וסיים תואר שני במכללת לוינסקי, עסק שנים רבות בהוראת גיטרה, הכנת פרויקטים מוסיקלים שונים, כמו כן לימד יצירת מוסיקה באמצעים ממוחשבים במרכז למחוננים במכללת אורנים ובית הספר להנדסאים אשר בטכניון.

עמי התפתח בתחום נגינת המפוחית ולקח על עצמו את קידום תודעת הנגינה במפוחית בארץ, ולשם כך הקים את האתר הזה - ברוח המפוחית ואתר דומה באנגלית - Harmonica Breeze אשר מאפשר לימוד מפוחית מהבית ומהווה מקור מידע וחדשות על עולם המפוחית וכן מקום מפגש ומרכז לאוהבי כלי מיוחד ויחודי זה.

כל הזכויות שמורות ‎© לעמי לוז